    Vicor Corporation V375A48T600BN
    Part No.:
    V375A48T600BN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375A48T600BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 48V 600W
    Series:
    Maxi (600W)
    Packaging:
    Tray
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    48V
    Current - Output (Max):
    12.5A
    Power (Watts):
    600 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88.5%
    Datasheet:
    1. How to order V375A48T600BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375A48T600BN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375A48T600BN?
    Image V375A48T600BN V375A48T600BN3
    Part Number V375A48T600BN V375A48T600BN3
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series Maxi (600W) Maxi (600W)
    Package/Case Full Brick Full Brick
    Packaging Tray Tray
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 250V 250V
    Voltage - Input (Max) 425V 425V
    Voltage - Output 1 48V 48V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 12.5A 12.5A
    Power (Watts) 600 W 600 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 88.5% 88.5%