    Vicor Corporation V375A48T600BG3
    Part No.:
    V375A48T600BG3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375A48T600BG3.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 48V 600W
    Series:
    Maxi (600W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    48V
    Current - Output (Max):
    12.5A
    Power (Watts):
    600 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88.5%
    Datasheet:
    1. How to order V375A48T600BG3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375A48T600BG3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375A48T600BG3?
    Image V375A48T600BG3
    Part Number V375A48T600BG3
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series Maxi (600W)
    Package/Case Full Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 250V
    Voltage - Input (Max) 425V
    Voltage - Output 1 48V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 12.5A
    Power (Watts) 600 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 88.5%