    Vicor Corporation V375A28T600BG
    Part No.:
    V375A28T600BG
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375A28T600BG.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 600W
    Series:
    Maxi (600W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    21.43A
    Power (Watts):
    600 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.8%
    Datasheet:
    1. How to order V375A28T600BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375A28T600BG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375A28T600BG?
    Image V375A28T600BG2 V375A28T600BG5 V375A28T600BG
    Part Number V375A28T600BG2 V375A28T600BG5 V375A28T600BG
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series Maxi (600W) Maxi (600W) Maxi (600W)
    Package/Case Full Brick Full Brick Full Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 250V 250V 250V
    Voltage - Input (Max) 425V 425V 425V
    Voltage - Output 1 28V 28V 28V
    Voltage - Output 4 - - -
    Current - Output (Max) 21.43A 21.43A 21.43A
    Power (Watts) 600 W 600 W 600 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 87.8% 87.8% 87.8%