    Vicor Corporation V375A12T600BL2
    Part No.:
    V375A12T600BL2
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Full Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375A12T600BL2.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 600W
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Series:
    Maxi (600W)
    Package/Case:
    Full Brick
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    50A
    Power (Watts):
    600 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OVP, UVLO
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order V375A12T600BL2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375A12T600BL2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375A12T600BL2?
    Image V375A12T600BL2
    Part Number V375A12T600BL2
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series Maxi (600W)
    Package/Case Full Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 250V
    Voltage - Input (Max) 425V
    Voltage - Output 1 12V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 50A
    Power (Watts) 600 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 86%