    Vicor Corporation V375A12H400BG
    Part No.:
    V375A12H400BG
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Full Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375A12H400BG.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 400W
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Series:
    Maxi (400W)
    Package/Case:
    Full Brick
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    33.33A
    Power (Watts):
    400 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OVP, UVLO
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86.6%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order V375A12H400BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375A12H400BG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375A12H400BG?
    Image V375A12H400BG
    Part Number V375A12H400BG
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series Maxi (400W)
    Package/Case Full Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 250V
    Voltage - Input (Max) 425V
    Voltage - Output 1 12V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 33.33A
    Power (Watts) 400 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 86.6%