    Vicor Corporation V300C8C100BL
    Part No.:
    V300C8C100BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300C8C100BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 8V 100W
    Series:
    MICRO (100W)
    Packaging:
    Tube
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    8V
    Current - Output (Max):
    12.5A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 100°C
    Efficiency:
    82.3%
    Datasheet:
    1. How to order V300C8C100BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300C8C100BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300C8C100BL?
    Image V300C8C100BL2 V300C8C100BL
    Part Number V300C8C100BL2 V300C8C100BL
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (100W) MICRO (100W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 180V 180V
    Voltage - Input (Max) 375V 375V
    Voltage - Output 1 8V 8V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 12.5A 12.5A
    Power (Watts) 100 W 100 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -20°C ~ 100°C -20°C ~ 100°C
    Efficiency 82.3% 82.3%