    Vicor Corporation V300C5E100BN
    Part No.:
    V300C5E100BN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300C5E100BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 100W
    Series:
    MICRO (100W)
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Current - Output (Max):
    20A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 100°C
    Efficiency:
    81.5%
    Datasheet:
    1. How to order V300C5E100BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300C5E100BN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300C5E100BN?
    Image V300C5E100BN
    Part Number V300C5E100BN
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (100W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 180V
    Voltage - Input (Max) 375V
    Voltage - Output 1 5V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 20A
    Power (Watts) 100 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -10°C ~ 100°C
    Efficiency 81.5%