    Vicor Corporation V300C5C100BN
    Part No.:
    V300C5C100BN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300C5C100BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 100W
    Series:
    MICRO (100W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Current - Output (Max):
    20A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 100°C
    Efficiency:
    81.5%
    Datasheet:
    1. How to order V300C5C100BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300C5C100BN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300C5C100BN?
    Image V300C5C100BN
    Part Number V300C5C100BN
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (100W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 180V
    Voltage - Input (Max) 375V
    Voltage - Output 1 5V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 20A
    Power (Watts) 100 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -20°C ~ 100°C
    Efficiency 81.5%