    Vicor Corporation V300C5C100BF
    Part No.:
    V300C5C100BF
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300C5C100BF.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 100W
    Series:
    MICRO (100W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Current - Output (Max):
    20A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 100°C
    Efficiency:
    81.5%
    Datasheet:
    1. How to order V300C5C100BF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300C5C100BF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300C5C100BF?
    Image V300C5C100BF V300C5C100BF3
    Part Number V300C5C100BF V300C5C100BF3
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (100W) MICRO (100W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 180V 180V
    Voltage - Input (Max) 375V 375V
    Voltage - Output 1 5V 5V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 20A 20A
    Power (Watts) 100 W 100 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -20°C ~ 100°C -20°C ~ 100°C
    Efficiency 81.5% 81.5%