    Vicor Corporation V300C48M150BN
    Part No.:
    V300C48M150BN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300C48M150BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 48V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    48V
    Current - Output (Max):
    3.13A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88.2%
    Datasheet:
    1. How to order V300C48M150BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300C48M150BN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300C48M150BN?
    Image V300C48M150BN V300C48M150BN3 V300C48M150BN2
    Part Number V300C48M150BN V300C48M150BN3 V300C48M150BN2
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 180V 180V 180V
    Voltage - Input (Max) 375V 375V 375V
    Voltage - Output 1 48V 48V 48V
    Voltage - Output 4 - - -
    Current - Output (Max) 3.13A 3.13A 3.13A
    Power (Watts) 150 W 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 88.2% 88.2% 88.2%