    Vicor Corporation V300C48E75BL
    Part No.:
    V300C48E75BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300C48E75BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 48V 75W
    Series:
    MICRO (75W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    48V
    Current - Output (Max):
    1.56A
    Power (Watts):
    75 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86%
    Datasheet:
    1. How to order V300C48E75BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300C48E75BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300C48E75BL?
    Image V300C48E75BL
    Part Number V300C48E75BL
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (75W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 180V
    Voltage - Input (Max) 375V
    Voltage - Output 1 48V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 1.56A
    Power (Watts) 75 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -10°C ~ 100°C
    Efficiency 86%