    Vicor Corporation V300C3V3E50B
    Part No.:
    V300C3V3E50B
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300C3V3E50B.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 3.3V 50W
    Series:
    MICRO (50W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    3.3V
    Current - Output (Max):
    15.15A
    Power (Watts):
    50 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 100°C
    Efficiency:
    77.7%
    Datasheet:
    1. How to order V300C3V3E50B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300C3V3E50B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300C3V3E50B?
    Image V300C3V3E50B V300C3V3E50BF
    Part Number V300C3V3E50B V300C3V3E50BF
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (50W) MICRO (50W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 180V 180V
    Voltage - Input (Max) 375V 375V
    Voltage - Output 1 3.3V 3.3V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 15.15A 15.15A
    Power (Watts) 50 W 50 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -10°C ~ 100°C -10°C ~ 100°C
    Efficiency 77.7% 77.7%