    Vicor Corporation V300C36C75BL
    Part No.:
    V300C36C75BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300C36C75BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 36V 75W
    Series:
    MICRO (75W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    36V
    Current - Output (Max):
    2.08A
    Power (Watts):
    75 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 100°C
    Efficiency:
    85.6%
    Datasheet:
    1. How to order V300C36C75BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300C36C75BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300C36C75BL?
    Image V300C36C75BL
    Part Number V300C36C75BL
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (75W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 180V
    Voltage - Input (Max) 375V
    Voltage - Output 1 36V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 2.08A
    Power (Watts) 75 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -20°C ~ 100°C
    Efficiency 85.6%