    Vicor Corporation V300C24M150B
    Part No.:
    V300C24M150B
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300C24M150B.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Current - Output (Max):
    6.25A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86.5%
    Datasheet:
    1. How to order V300C24M150B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300C24M150B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300C24M150B?
    Image V300C24M150BL2 V300C24M150BN V300C24M150B V300C24M150BL3 V300C24M150BL
    Part Number V300C24M150BL2 V300C24M150BN V300C24M150B V300C24M150BL3 V300C24M150BL
    Series MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 180V 180V 180V 180V 180V
    Voltage - Input (Max) 375V 375V 375V 375V 375V
    Voltage - Output 1 24V 24V 24V 24V 24V
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 6.25A 6.25A 6.25A 6.25A 6.25A
    Power (Watts) 150 W 150 W 150 W 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 86.5% 86.5% 86.5% 86.5% 86.5%