    Vicor Corporation V300C15M150BN
    Part No.:
    V300C15M150BN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300C15M150BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 15V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    15V
    Current - Output (Max):
    10A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86.5%
    Datasheet:
    1. How to order V300C15M150BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300C15M150BN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300C15M150BN?
    Image V300C15M150BN V300C15M150BN2 V300C15M150BN3
    Part Number V300C15M150BN V300C15M150BN2 V300C15M150BN3
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 180V 180V 180V
    Voltage - Input (Max) 375V 375V 375V
    Voltage - Output 1 15V 15V 15V
    Voltage - Output 4 - - -
    Current - Output (Max) 10A 10A 10A
    Power (Watts) 150 W 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 86.5% 86.5% 86.5%