    Vicor Corporation V300B5M200BN
    Part No.:
    V300B5M200BN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300B5M200BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 200W
    Series:
    MINI (200W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Current - Output (Max):
    40A
    Power (Watts):
    200 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    83%
    Datasheet:
    1. How to order V300B5M200BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300B5M200BN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300B5M200BN?
    Image V300B5M200BN V300B5M200BN3
    Part Number V300B5M200BN V300B5M200BN3
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MINI (200W) MINI (200W)
    Package/Case 9-DIP Module 9-DIP Module
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 180V 180V
    Voltage - Input (Max) 375V 375V
    Voltage - Output 1 5V 5V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 40A 40A
    Power (Watts) 200 W 200 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 83% 83%