    Vicor Corporation V300B3V3H150BN2
    Part No.:
    V300B3V3H150BN2
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300B3V3H150BN2.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 3.3V 150W
    Series:
    MINI (150W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    3.3V
    Current - Output (Max):
    45.45A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    80%
    Datasheet:
    1. How to order V300B3V3H150BN2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300B3V3H150BN2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300B3V3H150BN2?
    Image V300B3V3H150BN2
    Part Number V300B3V3H150BN2
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MINI (150W)
    Package/Case 9-DIP Module
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 180V
    Voltage - Input (Max) 375V
    Voltage - Output 1 3.3V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 45.45A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 80%