    Vicor Corporation V300B36H250BN3
    Part No.:
    V300B36H250BN3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300B36H250BN3.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 36V 250W
    Series:
    MINI (250W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    36V
    Current - Output (Max):
    6.94A
    Power (Watts):
    250 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.1%
    Datasheet:
    1. How to order V300B36H250BN3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300B36H250BN3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300B36H250BN3?
    Image V300B36H250BN3
    Part Number V300B36H250BN3
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MINI (250W)
    Package/Case 9-DIP Module
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 180V
    Voltage - Input (Max) 375V
    Voltage - Output 1 36V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 6.94A
    Power (Watts) 250 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 87.1%