    Vicor Corporation V300B24H250BG
    Part No.:
    V300B24H250BG
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300B24H250BG.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 250W
    Series:
    MINI (250W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Current - Output (Max):
    10.42A
    Power (Watts):
    250 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.5%
    Datasheet:
    1. How to order V300B24H250BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300B24H250BG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300B24H250BG?
    Image V300B24H250BG
    Part Number V300B24H250BG
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MINI (250W)
    Package/Case 9-DIP Module
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 180V
    Voltage - Input (Max) 375V
    Voltage - Output 1 24V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 10.42A
    Power (Watts) 250 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 87.5%