    Vicor Corporation V300B24H250B
    Part No.:
    V300B24H250B
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300B24H250B.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 250W
    Series:
    MINI (250W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Current - Output (Max):
    10.42A
    Power (Watts):
    250 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.5%
    Datasheet:
    1. How to order V300B24H250B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300B24H250B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300B24H250B?
    Image V300B24H250BS V300B24H250BL2 V300B24H250BL V300B24H250BG V300B24H250BN
    Part Number V300B24H250BS V300B24H250BL2 V300B24H250BL V300B24H250BG V300B24H250BN
    Series MINI (250W) MINI (250W) MINI (250W) MINI (250W) MINI (250W)
    Package/Case 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 180V 180V 180V 180V 180V
    Voltage - Input (Max) 375V 375V 375V 375V 375V
    Voltage - Output 1 24V 24V 24V 24V 24V
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 10.42A 10.42A 10.42A 10.42A 10.42A
    Power (Watts) 250 W 250 W 250 W 250 W 250 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 87.5% 87.5% 87.5% 87.5% 87.5%