    Vicor Corporation V300B12H250BS
    Part No.:
    V300B12H250BS
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300B12H250BS.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 250W
    Series:
    MINI (250W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Current - Output (Max):
    20.83A
    Power (Watts):
    250 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86.3%
    Datasheet:
    1. How to order V300B12H250BS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300B12H250BS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300B12H250BS?
    Image V300B12H250BS2 V300B12H250BS
    Part Number V300B12H250BS2 V300B12H250BS
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MINI (250W) MINI (250W)
    Package/Case 9-DIP Module 9-DIP Module
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 180V 180V
    Voltage - Input (Max) 375V 375V
    Voltage - Output 1 12V 12V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 20.83A 20.83A
    Power (Watts) 250 W 250 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 86.3% 86.3%