    Vicor Corporation V300B12H250B
    Part No.:
    V300B12H250B
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    9-DIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300B12H250B.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 250W
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Series:
    MINI (250W)
    Package/Case:
    9-DIP Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    20.83A
    Power (Watts):
    250 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OVP, UVLO
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86.3%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order V300B12H250B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300B12H250B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300B12H250B?
    Image V300B12H250BG V300B12H250BS2 V300B12H250BL2 V300B12H250B V300B12H250BL
    Part Number V300B12H250BG V300B12H250BS2 V300B12H250BL2 V300B12H250B V300B12H250BL
    Series MINI (250W) MINI (250W) MINI (250W) MINI (250W) MINI (250W)
    Package/Case 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 180V 180V 180V 180V 180V
    Voltage - Input (Max) 375V 375V 375V 375V 375V
    Voltage - Output 1 12V 12V 12V 12V 12V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 20.83A 20.83A 20.83A 20.83A 20.83A
    Power (Watts) 250 W 250 W 250 W 250 W 250 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 86.3% 86.3% 86.3% 86.3% 86.3%