    Vicor Corporation V28C5M50BN
    Part No.:
    V28C5M50BN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28C5M50BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 50W
    Series:
    MICRO (50W)
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Current - Output (Max):
    10A
    Power (Watts):
    50 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    77%
    Datasheet:
    1. How to order V28C5M50BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28C5M50BN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28C5M50BN?
    Image V28C5M50BN3 V28C5M50BN
    Part Number V28C5M50BN3 V28C5M50BN
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (50W) MICRO (50W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 9V 9V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V
    Voltage - Output 1 5V 5V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 10A 10A
    Power (Watts) 50 W 50 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 77% 77%