    Vicor Corporation V28C5M50BG
    Part No.:
    V28C5M50BG
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28C5M50BG.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 50W
    Series:
    MICRO (50W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Current - Output (Max):
    10A
    Power (Watts):
    50 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    77%
    Datasheet:
    1. How to order V28C5M50BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28C5M50BG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28C5M50BG?
    Image V28C5M50BG2 V28C5M50BG3 V28C5M50BG
    Part Number V28C5M50BG2 V28C5M50BG3 V28C5M50BG
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (50W) MICRO (50W) MICRO (50W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 9V 9V 9V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V
    Voltage - Output 1 5V 5V 5V
    Voltage - Output 4 - - -
    Current - Output (Max) 10A 10A 10A
    Power (Watts) 50 W 50 W 50 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 77% 77% 77%