    Vicor Corporation V28C48M100BL
    Part No.:
    V28C48M100BL
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28C48M100BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 48V 100W
    Series:
    MICRO (100W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    48V
    Current - Output (Max):
    2.08A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    79.7%
    Datasheet:
    1. How to order V28C48M100BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28C48M100BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28C48M100BL?
    Image V28C48M100BL
    Part Number V28C48M100BL
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (100W)
    Package/Case Quarter Brick
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 9V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 48V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 2.08A
    Power (Watts) 100 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 79.7%