    Vicor Corporation V28C3V3M50BN
    Part No.:
    V28C3V3M50BN
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28C3V3M50BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 3.3V 50W
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Series:
    MICRO (50W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    3.3V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    15.15A
    Power (Watts):
    50 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OVP, UVLO
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    71.4%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order V28C3V3M50BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28C3V3M50BN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28C3V3M50BN?
    Image V28C3V3M50BN
    Part Number V28C3V3M50BN
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (50W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 9V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 3.3V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 15.15A
    Power (Watts) 50 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 71.4%