    Vicor Corporation V28C3V3M50BG3
    Part No.:
    V28C3V3M50BG3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28C3V3M50BG3.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 3.3V 50W
    Series:
    MICRO (50W)
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    3.3V
    Current - Output (Max):
    15.15A
    Power (Watts):
    50 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    71.4%
    Datasheet:
    1. How to order V28C3V3M50BG3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28C3V3M50BG3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28C3V3M50BG3?
    Image V28C3V3M50BG3
    Part Number V28C3V3M50BG3
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (50W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 9V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 3.3V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 15.15A
    Power (Watts) 50 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 71.4%