    Vicor Corporation V28C36M100BN
    Part No.:
    V28C36M100BN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28C36M100BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 36V 100W
    Series:
    MICRO (100W)
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    36V
    Current - Output (Max):
    2.78A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    80.9%
    Datasheet:
    1. How to order V28C36M100BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28C36M100BN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28C36M100BN?
    Image V28C36M100BN
    Part Number V28C36M100BN
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (100W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 9V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 36V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 2.78A
    Power (Watts) 100 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 80.9%