    Vicor Corporation V28C28M100BL2
    Part No.:
    V28C28M100BL2
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28C28M100BL2.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 100W
    Series:
    MICRO (100W)
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    3.57A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    80.6%
    Datasheet:
    1. How to order V28C28M100BL2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28C28M100BL2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28C28M100BL2?
    Image V28C28M100BL2
    Part Number V28C28M100BL2
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (100W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 9V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 28V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 3.57A
    Power (Watts) 100 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 80.6%