    Vicor Corporation V28C28M100BG
    Part No.:
    V28C28M100BG
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28C28M100BG.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 100W
    Series:
    MICRO (100W)
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    3.57A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    80.6%
    Datasheet:
    1. How to order V28C28M100BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28C28M100BG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28C28M100BG?
    Image V28C28M100BG V28C28M100BG2 V28C28M100BG3
    Part Number V28C28M100BG V28C28M100BG2 V28C28M100BG3
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (100W) MICRO (100W) MICRO (100W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 9V 9V 9V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V
    Voltage - Output 1 28V 28V 28V
    Voltage - Output 4 - - -
    Current - Output (Max) 3.57A 3.57A 3.57A
    Power (Watts) 100 W 100 W 100 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 80.6% 80.6% 80.6%