    Vicor Corporation V28C24T100BN
    Part No.:
    V28C24T100BN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28C24T100BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 100W
    Series:
    MICRO (100W)
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Current - Output (Max):
    4.17A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    82.3%
    Datasheet:
    1. How to order V28C24T100BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28C24T100BN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28C24T100BN?
    Image V28C24T100BN2 V28C24T100BN
    Part Number V28C24T100BN2 V28C24T100BN
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (100W) MICRO (100W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 9V 9V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V
    Voltage - Output 1 24V 24V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 4.17A 4.17A
    Power (Watts) 100 W 100 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 82.3% 82.3%