    Vicor Corporation V28C24M100BS
    Part No.:
    V28C24M100BS
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28C24M100BS.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 100W
    Series:
    MICRO (100W)
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Current - Output (Max):
    4.17A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    82.3%
    Datasheet:
    1. How to order V28C24M100BS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28C24M100BS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28C24M100BS?
    Image V28C24M100BS
    Part Number V28C24M100BS
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (100W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 9V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 24V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 4.17A
    Power (Watts) 100 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 82.3%