    Vicor Corporation V28C24M100BL3
    Part No.:
    V28C24M100BL3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28C24M100BL3.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 100W
    Series:
    MICRO (100W)
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Current - Output (Max):
    4.17A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    82.3%
    Datasheet:
    1. How to order V28C24M100BL3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28C24M100BL3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28C24M100BL3?
    Image V28C24M100BL3
    Part Number V28C24M100BL3
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (100W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 9V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 24V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 4.17A
    Power (Watts) 100 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 82.3%