    Vicor Corporation V28C15M100BL
    Part No.:
    V28C15M100BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28C15M100BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 15V 100W
    Series:
    MICRO (100W)
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    15V
    Current - Output (Max):
    6.67A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    80.7%
    Datasheet:
    1. How to order V28C15M100BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28C15M100BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28C15M100BL?
    Image V28C15M100BL3 V28C15M100BL2 V28C15M100BL
    Part Number V28C15M100BL3 V28C15M100BL2 V28C15M100BL
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (100W) MICRO (100W) MICRO (100W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 9V 9V 9V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V
    Voltage - Output 1 15V 15V 15V
    Voltage - Output 4 - - -
    Current - Output (Max) 6.67A 6.67A 6.67A
    Power (Watts) 100 W 100 W 100 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 80.7% 80.7% 80.7%