    Vicor Corporation V28C12M100BF3
    Part No.:
    V28C12M100BF3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28C12M100BF3.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 100W
    Series:
    MICRO (100W)
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Current - Output (Max):
    8.33A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    80%
    Datasheet:
    1. How to order V28C12M100BF3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28C12M100BF3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28C12M100BF3?
    Image V28C12M100BF3
    Part Number V28C12M100BF3
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (100W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 9V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 12V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 8.33A
    Power (Watts) 100 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 80%