    Vicor Corporation V28C12M100B
    Part No.:
    V28C12M100B
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28C12M100B.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 100W
    Series:
    MICRO (100W)
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Current - Output (Max):
    8.33A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    80%
    Datasheet:
    1. How to order V28C12M100B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28C12M100B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28C12M100B?
    Image V28C12M100BL V28C12M100BG2 V28C12M100BN V28C12M100BF2 V28C12M100B
    Part Number V28C12M100BL V28C12M100BG2 V28C12M100BN V28C12M100BF2 V28C12M100B
    Series MICRO (100W) MICRO (100W) MICRO (100W) MICRO (100W) MICRO (100W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 9V 9V 9V 9V 9V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
    Voltage - Output 1 12V 12V 12V 12V 12V
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 8.33A 8.33A 8.33A 8.33A 8.33A
    Power (Watts) 100 W 100 W 100 W 100 W 100 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 80% 80% 80% 80% 80%