    Vicor Corporation V28A12H200BG3
    Part No.:
    V28A12H200BG3
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Full Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28A12H200BG3.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 200W
    Manufacturer:
    Vicor Corporation
    Series:
    Maxi (200W)
    Package/Case:
    Full Brick
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    16.67A
    Power (Watts):
    200 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    OVP, UVLO
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    83%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order V28A12H200BG3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28A12H200BG3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28A12H200BG3?
    Image V28A12H200BG3
    Part Number V28A12H200BG3
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series Maxi (200W)
    Package/Case Full Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 9V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 12V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 16.67A
    Power (Watts) 200 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 83%