    Vicor Corporation V24C5E125BL2
    Part No.:
    V24C5E125BL2
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24C5E125BL2.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 125W
    Series:
    MICRO (125W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Current - Output (Max):
    25A
    Power (Watts):
    125 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 100°C
    Efficiency:
    84.1%
    Datasheet:
    1. How to order V24C5E125BL2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24C5E125BL2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24C5E125BL2?
    Image V24C5E125BL2
    Part Number V24C5E125BL2
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (125W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 5V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 25A
    Power (Watts) 125 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -10°C ~ 100°C
    Efficiency 84.1%