    Vicor Corporation V24C48M150BL
    Part No.:
    V24C48M150BL
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24C48M150BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 48V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    48V
    Current - Output (Max):
    3.1A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88.9%
    Datasheet:
    1. How to order V24C48M150BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24C48M150BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24C48M150BL?
    Image V24C48M150BL
    Part Number V24C48M150BL
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 48V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 3.1A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 88.9%