    Vicor Corporation V24C28M150BG
    Part No.:
    V24C28M150BG
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24C28M150BG.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    5.4A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    89%
    Datasheet:
    1. How to order V24C28M150BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24C28M150BG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24C28M150BG?
    Image V24C28M150BG
    Part Number V24C28M150BG
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 28V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 5.4A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 89%