    Vicor Corporation V24C24M150BN
    Part No.:
    V24C24M150BN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24C24M150BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Current - Output (Max):
    6.3A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88.3%
    Datasheet:
    1. How to order V24C24M150BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24C24M150BN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24C24M150BN?
    Image V24C24M150BN
    Part Number V24C24M150BN
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 24V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 6.3A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 88.3%