    Vicor Corporation V24B48M150BL
    Part No.:
    V24B48M150BL
    Package:
    9-DIP Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24B48M150BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 48V 150W
    Series:
    MINI (150W)
    Package/Case:
    9-DIP Module
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    48V
    Current - Output (Max):
    3.13A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88.9%
    Datasheet:
    1. How to order V24B48M150BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24B48M150BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24B48M150BL?
    Image V24B48M150BL
    Part Number V24B48M150BL
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MINI (150W)
    Package/Case 9-DIP Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 48V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 3.13A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 88.9%