    Vicor Corporation V24B28M200B
    Part No.:
    V24B28M200B
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24B28M200B.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 200W
    Series:
    MINI (200W)
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    7.14A
    Power (Watts):
    200 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87%
    Datasheet:
    1. How to order V24B28M200B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24B28M200B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24B28M200B?
    Image V24B28M200BL V24B28M200BL2 V24B28M200B2 V24B28M200B V24B28M200BN2
    Part Number V24B28M200BL V24B28M200BL2 V24B28M200B2 V24B28M200B V24B28M200BN2
    Series MINI (200W) MINI (200W) MINI (200W) MINI (200W) MINI (200W)
    Package/Case 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 18V 18V 18V 18V 18V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
    Voltage - Output 1 28V 28V 28V 28V 28V
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 7.14A 7.14A 7.14A 7.14A 7.14A
    Power (Watts) 200 W 200 W 200 W 200 W 200 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 87% 87% 87% 87% 87%