    Vicor Corporation V24B28M150BG2
    Part No.:
    V24B28M150BG2
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24B28M150BG2.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 150W
    Series:
    MINI (150W)
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    5.36A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.8%
    Datasheet:
    1. How to order V24B28M150BG2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24B28M150BG2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24B28M150BG2?
    Image V24B28M150BG2
    Part Number V24B28M150BG2
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MINI (150W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 28V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 5.36A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 87.8%