    Vicor Corporation V24B28H250BN3
    Part No.:
    V24B28H250BN3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24B28H250BN3.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 250W
    Series:
    MINI (250W)
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    8.9A
    Power (Watts):
    250 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88.7%
    Datasheet:
    1. How to order V24B28H250BN3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24B28H250BN3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24B28H250BN3?
    Image V24B28H250BN3
    Part Number V24B28H250BN3
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MINI (250W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 28V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 8.9A
    Power (Watts) 250 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 88.7%