    Vicor Corporation V24B28E200BL
    Part No.:
    V24B28E200BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24B28E200BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 200W
    Series:
    MINI (200W)
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    7.14A
    Power (Watts):
    200 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87%
    Datasheet:
    1. How to order V24B28E200BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24B28E200BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24B28E200BL?
    Image V24B28E200BL V24B28E200BL3
    Part Number V24B28E200BL V24B28E200BL3
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MINI (200W) MINI (200W)
    Package/Case 9-DIP Module 9-DIP Module
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 18V 18V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V
    Voltage - Output 1 28V 28V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 7.14A 7.14A
    Power (Watts) 200 W 200 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -10°C ~ 100°C -10°C ~ 100°C
    Efficiency 87% 87%