    Vicor Corporation V24B28C200BN
    Part No.:
    V24B28C200BN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24B28C200BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 200W
    Series:
    MINI (200W)
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    7.14A
    Power (Watts):
    200 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87%
    Datasheet:
    1. How to order V24B28C200BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24B28C200BN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24B28C200BN?
    Image V24B28C200BN
    Part Number V24B28C200BN
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MINI (200W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 28V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 7.14A
    Power (Watts) 200 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -20°C ~ 100°C
    Efficiency 87%