    Vicor Corporation V24B24M150BG
    Part No.:
    V24B24M150BG
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24B24M150BG.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 150W
    Series:
    MINI (150W)
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Current - Output (Max):
    6.25A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.7%
    Datasheet:
    1. How to order V24B24M150BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24B24M150BG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24B24M150BG?
    Image V24B24M150BG
    Part Number V24B24M150BG
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MINI (150W)
    Package/Case 9-DIP Module
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 24V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 6.25A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 87.7%