    Vicor Corporation V24B24H250BG
    Part No.:
    V24B24H250BG
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24B24H250BG.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 250W
    Series:
    MINI (250W)
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Current - Output (Max):
    10.4A
    Power (Watts):
    250 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87%
    Datasheet:
    1. How to order V24B24H250BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24B24H250BG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24B24H250BG?
    Image V24B24H250BG V24B24H250BG3
    Part Number V24B24H250BG V24B24H250BG3
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MINI (250W) MINI (250W)
    Package/Case 9-DIP Module 9-DIP Module
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 18V 18V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V
    Voltage - Output 1 24V 24V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 10.4A 10.4A
    Power (Watts) 250 W 250 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 87% 87%