    Vicor Corporation V24B12M150BN
    Part No.:
    V24B12M150BN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24B12M150BN.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 150W
    Series:
    MINI (150W)
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Current - Output (Max):
    12.5A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.8%
    Datasheet:
    1. How to order V24B12M150BN on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24B12M150BN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24B12M150BN?
    Image V24B12M150BN
    Part Number V24B12M150BN
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MINI (150W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 12V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 12.5A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 87.8%